Ukecaná teniska

08.05.2023

Napadlo Vás někdy, jaká součást běžecké výbavy toho o vás poví nejvíc? A co dokáže napovídat? OBUV je ta odpověď. Je neskutečně ukecaná, nebere si servítky a (bohužel) vždycky mluví pravdu! Zatracenou pravdu! Pokud tedy někdy budete odborníkovi ukazovat své běžecké boty a máte chuť trochu mlžit, vězte, že i kdybyste mlčeli jako zařezaní, bota na vás práskne všechno. Už jste napnutí, co nezatlučete?

ON, ONA, ONO ….NĚKDO?

Vím, že v dnešní době s těmi pohlavími bruslíme na tenkém ledě, ale asi se shodneme, že byť nám hlava, srdce a emoce říkají cokoliv, anatomický atlas jsme zatím neoklamali a jsme ON nebo ONA. Ve většině případů vybraná botka – velikost, barva a tvar prozradí, jestli v ní běhá sličná běžkyně nebo testosteronem nabušený běžec. Najdou se výjimky, jako vždy a ve všem. Některé běžkyně třeba musí lovit v pánských velikostech prostě jen proto, že výrobci usoudili, že vysokých dam bude málo a nevyplatí se jim výroba.

Mám se rád/a, nemám se rád/a?

Nedávno byl zveřejněn průzkum provedený mezi českými běžci, ze kterého vyšel alarmující výsledek. Celých 80% z nich nevlastní žádnou speciální běžeckou obuv. No fuj! Nejde o to, hned běžet do speciálky a koupit závodní karbonky za 8 tisíc. Ale pokud to s během myslíme jen trochu vážně, tak boty určené na běh jsou prostě nutností. Proč? Pokud mám rád/a svoje tělo a vím, že jiné nedostanu 😊, tak je prvořadým cílem moje zdraví. Souhlasíte?

Nedávno jsem běžela parkem po asfaltové cestě a přede mnou se objevil běžec v sešmajdaných teniskách, které už evidentně frčí několikátou sezónu a poločas rozpadu mají za rohem. Chvíli jsem pozorovala jeho styl, jak se houpe ze strany na stranu, víc padá na pravé koleno a celkově působí těžkopádně. Normálně mě tělo bolelo za něho. A přitom by stačilo tak málo! Proč si tolik ubližuje, když běh má být pro radost a zdraví? 

Kolik kilometrů ročně naběhám?

Říká se, že běžecká obuv vydrží cca 800 - 1000 km. Tedy ona zvládne víc, zvlášť při dobré péči. Ale ať chcete nebo ne, po tolika naběhaných kilometrech je tlumení opotřebované a neplní svoji funkci. Teď vás třeba napadlo: "Tak to jsem v pohodě. Na to moje pobíhání mi vydrží několik let." Můžete mít pravdu, ale stejně tak jako pneumatika u auta i podrážka na botě mění svoje vlastnosti. A není nic horšího, než když vám ujede noha v 5 let staré tenisce se ztvrdlou podrážkou při seběhu na mokrém asfaltu. Možná předvedete zbrusu nový akrobatický kousek nebo si natáhnete nějaký ten sval, případně narazíte kostrč. Ale co vím spolehlivě, že děkovat si nebudete.

Kde běhám?

Obuv přizpůsobená terénu kde běháte, je zásadní a pomáhá prevenci zranění. Zátopkova doba je pryč a dnes si můžeme vybrat přesně to, co potřebujeme. Pro běh na silnici nebo v městském parku bude mít bota vyšší míru tlumení, hladší podrážku a méně odolný svršek. Oproti tomu trailová obuv do lesa, hor, zkrátka nezpevněného terénu bude s nižším tlumením, podrážkou se špunty, které vás v terénu dobře podrží a svršek bude pevnější, aby odolal větvím a kamenům. 

No a pokud běháte všude možně, jako já, tak bude ten botník kapku větší. Vaše drahá polovička bude mít jistě pochopení, zvlášť když vysvětlíte, že to je kvůli prevenci zranění. Mimochodem…. Už jste někdy viděli botník běžeckého páru?

Typ došlapu?

Podrážka je nekompromisní. Podle toho, v jakých místech je sešlapaná (a jak moc), spolehlivě prozradí váš běžecký styl. Především jestli běháte přes patu, střed chodidla nebo špičku. Zda je váš došlap neutrální, nebo kotník vtáčíte kotník dovnitř (pronace) nebo ven (supinace). Proto, když si půjdete vybírat boty do běžecké speciálky, vás požádají, abyste přinesli svoji použitou obuv. Poznají, jak došlapujete a doporučí vám obuv na míru. Vězte, že takovou pomoc oceníte a tělo vám poděkuje.

Jsem hobík nebo profík?

Jako hobby běžec budete s největší pravděpodobností řešit terén a typ došlapu. Tím asi kritéria končí. Běžkyně možná ještě přidají barvu kvůli vizuální celistvosti celého outfitu 😊. Profi běžec bude navíc řešit účel (tréninková, závodní), typ tréninku (objemová, na sprint, tempová), materiál, hmotnost, drop a další. Takže pokud váš partner běhá jako o závod, odpusťte mu, že výběr mu trvá tak dlouho jako vám nákup kabelky nebo letních šatiček. 

Budoucí zranění?

Jak už možná z předchozího textu tušíte, použitá obuv je cenným zdrojem při identifikaci a prevenci možných zranění. Pokud např. běháte s mírnou nadváhou na asfaltu v sešlapané botě bez tlumení a vtáčíte kotník dovnitř, jste s největší pravděpodobností na nejlepší cestě k dlouhodobé péči fyzioterapeuta nebo budoucí pacient ortopedické ordinace. Zvažte proto, jestli vám za takové trable opravdu stojí, že teď ušetříte pár korun na nevhodné, nekvalitní nebo obnošené obuvi.

Dnes máme obrovskou výhodu v tom, že již existují místa, kde si můžete nechat otestovat fyzickou kondici, zkontrolovat techniku běhu a konzultovat doporučení ohledně výběru obuvi. 

Až budete mít chvilku, vezměte do ruky svoji běžeckou botku a přemýšlejte, o čem všem by mohla vyprávět. Nenastal ten nejlepší čas udělat něco pro sebe a své zdraví?

TIP: pokud usoudíte, že bota na běh vhodná už není, hned ji nevyhazujte. Na běžné chození či výlet s rodinou ji určitě unosíte.

Přeji spoustu spokojeně naběhaných kilometrů!