Jenom běhat (ne)stačí
Jaká by byla Vaše odpověď na otázku, jestli běžci stačí jenom běhat? Ať už si myslíte, že ANO (stačí) nebo NE (nestačí), máte pravdu. Každý od běhu očekáváme něco jiného, má jiné možnosti a jakékoliv něco je lepší než nic.
Nejčastější důvody, proč jsme si vybrali běh jako součást svého života nebo o tom uvažujeme jsou:
- Zlepšení fyzické kondice
- Hubnutí
- Mentální odpočinek od denních starostí
- Zvýšení vitální kapacity plic a lepší srdeční funkce
- Prevence civilizačních chorob
- Pohyb na čerstvém vzduchu
Jdeme-li se občas proběhnout, abychom si odpočinuli od starostí všedního dne, užíváme si pohyb na čerstvém vzduchu a nemáme ambice trhat rekordy v rychlosti, pak nám takový jogging plně postačuje a nemusíme úplně vymýšlet tréninkový plán a jaké další pohybové aktivity do něj zařadit.
Ale co když bereme běh jako sportovní disciplínu, máme běžecké sny a plánujeme účast na závodech?
Jasně, můžeme pokračovat JEN v běhání. Dřív nebo později se však s jistotou dostaví frustrace z tréninkové nudy, kterou bychom asi přežili, ale začnou se objevovat různé běžecké neduhy a zranění. Zpočátku budeme drobné signály našeho těla statečně ignorovat (to přece nic není!) a tak tělo trochu přitvrdí: "Jo ty si nedáš říct, tak počkej!"
Pravděpodobně se ozvou bolesti lýtek, kolen, kyčle nebo konečně přijdeme na to, kde máme Achilovku. Třeba objevíme, že umět správně dýchat, je pořádná věda a nic není zadarmo. Tělo je perfektně vymyšlený stroj a jednostranné zatížení se mu úplně nelíbí. Zatěžovat pouze část svalových skupin a na ostatní zapomínat se prostě nevyplácí.
Chcete se jako kondiční běžec ve zdraví proběhat až do pozdního věku?
Potom by se měl rozklus, běžecká abeceda a výklus měly stát nedílnou součástí vašich běžeckých tréninkových jednotek. A co dál?
Protažení
Můžete to vnímat jako "kecy v kleci" (především pánové), ale bez něj to nejde. Statický strečink, kdy držíme cca 20 vteřin ve výdrži a sval a šlacha se protahují, by se měl stát naší rutinou. Můžete přidat použití masážních pomůcek jako jsou roller nebo míčky (je dobré mít alespoň 2 různé velikosti a stupně tvrdosti). Na masáž chodidel perfektně poslouží i tenisák. Nejdřív to s ním může trochu bolet, ale přijdete na to, že taková drobnost poskytne neocenitelný zážitek.
Schválně si vyzkoušejte, jaký je to rozdíl se po běhu pár minut protáhnout nebo se na to vykašlat. Protažené tělo a nohy především nejsou druhý den jak z olova nebo oteklé a bolestivé. Zvlášť pokud Váš běžecký styl není úplně dokonalý nebo máte špatnou obuv, rozdíl poznáte okamžitě.
Silový trénink
Nemyslím, abyste hned kupovali permanentku do fitka, začali zvedat hromady železa a cítili se před těmi namachrovanými svalovci trapně. Pro naše potřeby stačí podložka, švihadlo, činky jednoručky (láhve s vodou), pozitivní přístup a vaše tělo. Cvičit můžete v pohodlí domova. Najděte si alespoň 1x týdně čas na několik sérií dřepů, kliků, planků, přeskoků švihadla nebo zvedání láhví s vodou. Bez pevného středu těla se žádný běžec neobejde. A už vůbec ne dlouhodobě.
Venkovní alternativou může být využití workoutových hřišť. Pokud o nějakém v okolí víte, určitě ho vyzkoušejte. Čím pestřejší váš silový trénink bude, tím víc vás bude bavit a je větší pravděpodobnost, že u něj vydržíte.
Jedna vychytávka pro pokročilé, pokud běháte v přírodě: Chcete zažít pořádnou makačku? Tak spojte běh a posilování dohromady. Do pomalého běhu zařaďte několik částí se silovými cviky: např. 2km pomalý běh - 10x výskok s otočkou - 500m běh - 20 dřepů - 500m běh - 10 kliků - 500m běh - 10 výpadů na každou nohu - 500m běh - 2km pomalý běh. Kreativně můžete využít, co vám příroda a okolí nabídne (např. lavička, strom, stěna, zábradlí). Nezapomeňte po takové zátěži na pořádnou porci protažení! No a pořádnou porci něčeho dobrého po takovém tréninku si taky zasloužíte 😊
Jóga
Tu budou mít rády především běžkyně. Existuje tolik druhů jógy, že než je všechny (nebo aspoň několik) vyzkoušíte a vyberete si to pravé pro vás, budete mít tělo jako laňka. I jen pouhá dvacetiminutovka ráno nebo před spaním dělá divy. Tip: pokud celý den sedíte v kanceláři u počítače a nejvíc se namáhají oči a zadní část, mrkněte se na internetu na jógu do kanceláře. Na přestávku přece máte nárok a za takové protažení vám tělo rádo poděkuje.
Plavání
Pokud jste plavec a máte možnost, pak s chutí do toho a hup do vody. Jde o skvělou formu regenerace! Ta spousta vody působí na tělo jako ruce zkušeného maséra. Z bazénu budete odcházet odpočinutí, příjemně naladění a s touhou po další aktivitě. A nevím jak vy, ale já mám vždycky pocit, že se tělo během té chvíle zpevnilo a vypadá o pár let mladší 😊
Co jste se právě teď rozhodli vyzkoušet?
Tak žádné dlouhé otálení a s chutí do toho!